Produkcija virusnih vektorjev postaja vse pomembnejša za napredek biomedicinskih raziskav, razvoj genskih terapij in uvajanje novih tehnologij. Procesi, ki se skrivajo za izdelavo visokokakovostnih virusnih vektorjev, so zapleteni in zahtevajo natančnost ter napredno opremo. Za vas smo pripravili pet nasvetov, ki vam lahko pomagajo izboljšati produkcijo virusnih vektorjev v laboratorijskem okolju.

1. Optimizacija pogojev za kultivacijo celic

Eden najpomembnejših dejavnikov za uspešno produkcijo virusnih vektorjev je optimizacija pogojev za rast in transdukcijo celic. Poskrbite za uravnotežene pogoje, vključno s temperaturo, pH vrednostjo, osmolarnostjo in nivojem CO2. Tudi majhne spremembe teh parametrov lahko močno vplivajo na donosnost produkcije. Uporaba naprednih inkubatorjev, ki omogočajo prilagodljive nastavitve, lahko znatno izboljša pogoje za rast celic. Redno preverjanje in prilagajanje teh vrednosti zagotavlja stabilne pogoje za celice in višjo kakovost končnega produkta.

2. Uporaba visokokakovostnih reagentov in opreme

Kakovost uporabljenih reagentov in redno vzdrževanje laboratorijske opreme sta ključna za pridobitev zanesljivih in ponovljivih rezultatov. Uporabljajte le reagente visoke čistosti, posebej zasnovane za produkcijo virusnih vektorjev, saj morebitne nečistoče lahko vplivajo na učinkovitost in varnost končnega produkta. Redna kalibracija in vzdrževanje opreme, kot so centrifuge, spektrofotometri in inkubatorji, zmanjšujejo tveganje za napake ter povečujejo zanesljivost rezultatov. Na primer, dobro vzdrževana oprema omogoča natančne meritve in analize, s čimer zmanjšate variabilnost med poskusi. Usposabljanje osebja glede pravilne uporabe opreme je ključno za dolgoročno ohranjanje kakovosti.

3. Implementacija masne fotometrije

Ali ste vedeli, da je mogoče molekule stehtati kar s svetlobo? Masna fotometrija je napredna tehnologija, ki je spremenila pristop k analizi biomolekul. Temelji na interferenčni refleksijski mikroskopiji, pri kateri svetloba, ki jo molekula razprši, interferira z odbito svetlobo s površine, kar ustvari značilen signal. Ta signal je sorazmeren z maso molekule in omogoča natančno določitev molekulske mase brez potrebe po označevanju ali zahtevni pripravi vzorcev. Ta metoda omogoča raziskovalcem hitro in učinkovito pridobivanje zanesljivih podatkov o molekulski sestavi. Masna fotometrija, ki jo ponuja podjetje Refeyn, vam omogoča merjenje absolutne mase posameznih bioloških molekul, kar bistveno prispeva k boljšemu nadzoru nad kvaliteto in količino produkcije virusnih vektorjev.

4. Napredne metode za analizo nukleinskih kislin

Za popoln nadzor nad kakovostjo virusnih vektorjev je pomembno uporabiti metode, kot sta digitalna PCR (dPCR) in visokonatančno sekvenciranje naslednje generacije (NGS). dPCR omogoča natančno kvantifikacijo nukleinskih kislin in zaznavanje morebitnih sprememb v genskem zapisu, s čimer zagotavljate stabilnost in varnost pripravkov. NGS, ki ga ponuja podjetje, kot je Illumina, pa omogoča poglobljeno analizo celotnih genomov z visoko ločljivostjo. Ta tehnologija je izjemno učinkovita pri odkrivanju subtilnih mutacij, strukturnih variacij in drugih sprememb, ki lahko vplivajo na funkcionalnost vektorjev. Kombinacija obeh tehnik raziskovalcem omogoča zagotavljanje najvišje kakovosti in varnosti virusnih vektorjev, kar je ključno za uspeh genskih terapij in drugih aplikacij.

5. Optimizacija metod za čiščenje

Učinkovite metode čiščenja virusnih vektorjev so ključne za zagotavljanje visoke čistosti in zmanjšanje tveganja kontaminacije. Napredne tehnike filtracije in kromatografije, optimizirane za virusne delce, omogočajo raziskovalcem, da iz vzorcev odstranijo nečistoče in zagotovijo visoko kakovost končnega produkta. Zanimivost: uporaba čistočnih metod z ultrafiltracijo ali ionsko izmenjevalno kromatografijo omogoča selektivno izolacijo virusnih delcev, s čimer se poveča učinkovitost ter zmanjšajo stroški in čas dela. Najnovejše rešitve na tem področju zagotavljajo hitre in zanesljive rezultate, kar pripomore k višji produktivnosti in kakovosti raziskovalnih projektov.

Na koncu bi radi ponovno poudarili pomen izbire kakovostnih reagentov in opreme za doseganje najboljših rezultatov. Ne pozabite na strog nadzor kakovosti in redno vzdrževanje laboratorijske opreme. Spodbujamo vas k uporabi inovativnih tehnologij, kot sta masna fotometrija in najnovejše metode NGS, na primer MiSeq i100 podjetja Illumina. Z upoštevanjem številnih dejavnikov boste povečali zanesljivost in učinkovitost svojega dela. Bodite pripravljeni vlagati v vrhunske rešitve za najboljše rezultate v vašem laboratoriju.

   

Za shranjevanje velikega števila vzorcev majhnih volumnov je pomembna varnost, zmožnost identifikacije vzorca in da shranjevanje zavzame čim manj prostora. Če je v laboratoriju vpeljana avtomatizacija procesov, ni boljše rešitve kot moderno shranjevanje vzorcev, ki ga ponuja nemško podjetje LVL Technologies.

Podjetje je bilo ustanovljeno leta 1986 ter nudi zanesljivo in avtomatizirano dolgoročno shranjevanje vzorcev v 2D kodiranih tubicah. Produkt zagotavlja kakovost, inovativnost in fleksibilnost na področju biobančništva, upravljanja s kemikalijami, krioprezervacije, populacijskih in epidemioloških študij ter transfuzijske medicine.

Program LVL Technologies omogoča sistemsko shranjevanje vzorcev v skrinji ali na splošno v hladilni enoti, saj so vse tubice narejene za shranjevanje v tekočem dušiku (ne direktno v tekoči fazi), torej od -196 °C. Tubice se shranjujejo v škatlicah SBS formata, ki so manjše od klasične velikosti škatlic, ki sprejmejo 81 vzorcev. Škatlice SBS formata lahko sprejmejo do 138 vzorcev.

Nekatere prednosti LVL tubic so:
• so edine na trgu tubic z 2D kodami z IATA certifikatom
• certifikat ISO15415 & ISO15416 povezan s črtnimi kodami in 2D kodami
• proizvodnja poteka pod čistimi pogoji (ISO 8)
• omogočajo shranjevanje od-196 °C
• izdelane so iz medicinskega polipropilena z nizko vezavo, ki omogoča shranjevanje vzorcev brez neželenih reakcij in vsebuje najnižjo možno koncentracijo biološko aktivnih spojin
• so optimizirane za delo z roboti

Tubice

LVL je edini proizvajalec 2D tubic, ki ima lastno proizvodnjo v Evropi, kar omogoča večjo fleksibilnost pri izbiri produktov ter možnosti paketov po meri.

Tubice imajo unikatne 2D kode, ki so lasersko vgravirane v dno. Dodatno se lahko na tubice doda tudi črtna koda ob strani. Tubice tako omogočajo hitro in zanesljivo identifikacijo – brez lepljenja in pisanja nalepk. Kode so na tubice vgravirane z laserjem ter so tako visoko odporne na kemijske in termične vplive.

Tubice omogočajo shranjevanje širokega spektra volumnov – od 200 μL in vse do 8 mL. Na voljo so različne opcije pokrovčkov, ki so v ponudbi v več kot 12 barvah, kar omogoča dodatno razlikovanje med vzorci.

Tubice z notranjim navojem

Tubice so na voljo za delovne volumne 450 μL in 1000 μL v SBS 96 formatu. Na voljo so tudi pokrovčki za shranjevanje tkiv.

Pokrovčkov z notranjim navojem ni mogoče prenaviti in omogočajo izjemno dobro tesnjenje, ki se skozi čas ne spreminja. Visok rob pokrovčka omogoča lažje ročno rokovanje z vzorci.

Tubice z zunanjim navojem

Tubice so na voljo za delovne volumne od 200 μL do 1000 μL v SBS 96 formatu, od 200 μL do 2 mL v SBS 48 formatu in od 2 mL do 5 mL v SBS 24 formatu.

Zaradi zunanjega navoja je višina teh tubic nižja, s čimer lahko dodatno prihranite na prostoru, manjša je tudi možnost navzkrižne kontaminacije. Kljub temu pa, zahvaljujoč patentirani dvofazni TPE kompresiji, pokrovčki odlično tesnijo.

Potisni pokrovčki

Poleg pokrovčkov z navojem so za tubice SDS 96 formata na voljo tudi potisni pokrovčki. Gre za cenejšo alternativo pokrovčkov z navojem. Uporabljajo se lahko za shranjevanje vzorcev, ki traja le nekaj let, temperatura shranjevanja pa ni nižja od -80 °C in vzorci niso namenjeni pošiljanju.

Škatlice SBS formata

S tubicami pridejo tudi škatlice s svojo črtno kodo. Vse škatlice so neglede na volumen tubic v SBS formatu, razlikujejo se le v višini. Gre za škatlice, ki so manjše od običajnih škatel za shranjevanje vzorcev, zato jih lahko več shranite v zamrzovalno enoto. Škatlice se lahko shranjujejo ena na drugi.

V škatlice lahko shranite 24, 48 oz. 96 vzorcev, odvisno od formata tubic. Za tubice SBS 96 formata so na voljo tudi škatlice z gosto razporeditvijo, v katerih lahko v škatlici enake dimenzije shranite 138 tubic.

Odpiralci in zapiralci tubic

  

Tubice se lahko odprejo na več različnih načinov. V ponudbi imamo odpiralce za odpiranje posameznih tubic, polavtomatske večkanalne odpiralce in popolnoma avtomatske odpiralce.

Možna je tudi integracija odpiralca tubic v avtomatizirane sisteme.

Optični čitalci

Smo edini na tržišču, ki ponujamo optične čitalce – skenerje, ki imajo vgrajeno krioprotekcijsko tehnologijo, ki omogoča hitro skeniranje črtnih kod brez, da bi odtaljevali vzorce. Skenirate lahko od posameznega vzorca pa vse do cele škatlice naenkrat.

Možna je tudi integracija skenerja v avtomatizirane sisteme.

Laser

Avtomatizaciji prijazna koda na dnu tubic je standardna že nekaj let in je močno olajšala ravnanje z vzorci. Mnogo uporabnikov si želi tubice označiti tudi s svojimi specifičnimi informacijami, hkrati pa si želijo izogniti dolgotrajnemu in nezanesljivemu procesu pisanja na tubice.

Prav za ta namen lahko v naši ponudbi najdete tudi popolnoma avtomatiziran laser za označevanje tubic. Laser lahko iz dveh strani označi tubice in informacijo poveže z že obstoječo 2D kodo. Na uro lahko označi 500 tubic.

 

Poleg rešitev za shranjevanje vzorcev lahko so v ponudbi med drugim tudi pipetni nastavki za avtomatizirane robote. Roboti lahko porabijo velike količine nastavkov za pipetiranje, kar se lahko pokaže za velik strošek. LVL ponuja kvalitetne nastavke, ki pa so cenejši od originalnih.

Več o ponudbi LVL Technologies si lahko ogledate tukaj.

Ste si kdaj želeli dostop do vrhunskega sekvenatorja, ki ponuja zmogljivost velikih sistemov, a je primeren tudi za manjše laboratorije? Kaj če bi lahko moč in natančnost sekvenciranja nove generacije (NGS) združili v kompaktni napravi, dostopni za vsak raziskovalni prostor? Podjetje Illumina, vodilni ponudnik inovativnih genomskih rešitev, je s sistemom MiSeq i100 odgovorilo prav na to vprašanje.

MiSeq i100 prinaša visoko zmogljivost, enostavno uporabo in prilagodljivost, kar ga dela popolnega za širok nabor raziskovalnih aplikacij. Najboljše pri tem? Zaradi manjše velikosti in kompaktnega dizajna je idealen tudi za manjše laboratorije in raziskovalne skupine. Kljub svoji majhnosti zagotavlja visoko natančnost in robustnost ter se uvršča med vrhunske NGS platforme. Predstavlja zmogljivo rešitev za rutinske aplikacije sekvenciranja DNA in združuje najnovejšo tehnologijo Illumine s preprostim uporabniškim vmesnikom, kar omogoča hitro nastavitev in minimalno potrebo po strokovnem znanju. Naprava omogoča hitro analizo, visoko natančnost in optimizacijo stroškov, zato je odlična rešitev za raziskovalne ekipe vseh velikosti.

Zmogljiva tehnologija XLeaP-SBS omogoča več kot 100 milijonov branj in vrhunsko natančnost, zato je idealna za zahtevne raziskave v medicini, mikrobiologiji, patologiji, agrogenomiki in onkologiji. MiSeq i100 z vgrajeno analitično programsko opremo DRAGEN omogoča preprosto upravljanje in sekundarno analizo, kar zmanjšuje potrebo po naprednem znanju bioinformatike, sistem pa zaradi kartuš, ki jih hranite pri sobni temperaturi, poenostavi pripravo in shranjevanje. Ob tem je zasnovan trajnostno: embalaža je zmanjšana za 85 %, komponente so reciklabilne, reagenti pa ne vsebujejo škodljivih kemikalij, kar zmanjšuje okoljski odtis.

S svojimi zmogljivostmi MiSeq i100 laboratorijem omogoča globlje vpoglede v analizo genetskih variacij, raziskave mikrobiomov, spremljanje nalezljivih bolezni in ciljno sekvenciranje v onkologiji – dostop do naprednega NGS, ki je bil prej rezerviran za večje raziskovalne institucije.

Kontaktirajte nas za več informacij in izvedite, kako lahko MiSeq i100 izboljša vaše raziskave in omogoči nove možnosti v vašem laboratoriju.

Bioprinter BIO ONE

Bioprinter BIO ONE omogoča uporabnikom delo z mnogimi biomateriali.  Njegova robustna in zanesljiva konstrukcija je dovolj majhna, da se prilega v vaš laminar ali na delovno mizo. Idealen je za tiskanje kapljic, nizov kapljic in mrež, kar omogoča enostavno proizvodnjo organoidov, sferoidov in tkivnih konstrukcij, ki pospešijo raziskave. Preko programa DNA Studio Core lahko enostavno prilagodimo tiskalne parametre, kot so volumen retrakcije in hitrost iztiskanja. V kombinaciji s hladilnimi zmogljivostmi tiskalne glave in ogrevano tiskovno ploščo omogoča tiskanje temperaturno občutljivih materialov in omogoča znanstvenikom razvoj 3D modelov, ki posnemajo in vivo okolje.

Pri biotiskanju pa ni pomemben samo tiskalnik. Za uspešne raziskave so ključni tudi drugi elementi, kot so biočrnila, ULA plošče in še mnoge druge komponente.


Biomateriali

Kolagen

Hladilna tiskalna glava BIO ONE, vgrajena v biotiskalnik, igra ključno vlogo pri ohranjanju strukturne integritete kolagena med tiskanjem. Hladilna tehnologija učinkovito preprečuje denaturacijo ali degradacijo kolagena.

CELLINK ponuja različne materiale na osnovi kolagena, kar raziskovalcem omogoča vsestranske možnosti za različne aplikacije, z minimalno variabilnostjo med serijami.

Matrigel®
Matrigel® je danes pogosto uporabljen v celičnih raziskavah. Njegova želatinasta narava, bogata z rastnimi faktorji in bioaktivnimi komponentami, zahteva natančno ravnanje med biotiskanjem. Integracija hladilne tiskalne glave BIO ONE preprečuje

geliranjein zmanjšuje tveganje za zamašitev, kar zagotavlja dosledne in ponovljive tiskane strukture z visoko natančnostjo tiska.

Po meri narejeni materiali
BIO ONE je zasnovan za tiskanje z biomateriali po vaši izbiri. Ko uporabljate material po meri – bodisi razvitega sami ali kupljenega pri drugem dobavitelju – je pomembno upoštevati lastnosti tiskalnika. Temperaturni razpon tiskalne glave (RT – 0 °C) in tiskalne mize (RT – 65 °C) imata ključno vlogo pri določanju združljivosti materialov.

Tkivno specifični biomateriali
Ti specializirani biomateriali zagotavljajo optimiziran mikrookoljski prostor, ki spodbuja rast, proliferacijo in zorenje celic v 3D biotiskanih modelih tkiv. Optimizirani biomateriali nudijo tudi biomehanske dražljaje, kot so strižni stres, raztezanje, kompresija, elastičnost matriksa in togost.

Odkrijte pravi biomaterial za vas
Opravite test za izbiro biomateriala in ugotovite kateri je primeren za vas.


ULA plošče

PrimeSurface® 

PrimeSurface® vključuje plošče z ultra nizko adhezijo (ULA), ki spodbujajo tvorbo sferoidov. Plošče so premazane z edinstvenim ultra hidrofilnim polimerom, ki omogoča spontano tvorbo sferoidov enakih velikosti in oblike. ULA plošče imajo visoko optično jasnost, zaradi česar so zelo primerne za svetlobno in konfokalno mikroskopijo.

AggreWell™ plošče
AggreWell™ plošče omogočajo enostaven in standardiziran pristop k tvorbi celičnih agregatov, vključno z embrionalnimi telesi (EBs) in sferoidi. EBs in sferoidi, ustvarjeni z AggreWell™ ploščami, so enotni po velikosti in obliki ter dosledni znotraj in med poskusi.


Cellmixer

Cellmixer je revolucionarna naprava za mešanje, ki omogoča enostavno mešanje biočrnila s celicami v enostavnem enostopenjskem procesu in neposredno napolni kartušo pred tiskanjem.

VasKit
Za ustvarjanje debelega tkiva, ki omogoča visoko gostoto celic, je potrebna učinkovita izmenjava hranil in plinov, ki doseže vsako celico v tkivu. Za dosego tega morajo inženirji vaskularizirati tkivo. VasKit omogoča tiskanje večje primarne žile z relativno preprosto geometrijo, da omogoči razvoj mikrovaskulature med inkubacijo.


GLP-1 ali glukagonu podoben peptid-1 je hormon, ki ga naše telo naravno proizvaja. Sprošča se v črevesju, ko jemo, vendar ne pomaga le pri prebavi. GLP-1 ima pomemben vpliv na naš možgane, zlasti ko gre za nadzor apetita in želje po hrani.

Nedavne raziskave tudi kažejo, da bi lahko bil GLP-1 obetaven pri zdravljenju odvisnosti. Študije so pokazale, da agonisti receptorjev GLP-1 (zdravila, ki posnemajo hormon) lahko zmanjšajo vnos alkohola in drog pri živalskih modelih. Do tega pride zato, ker GLP-1 zmanjšuje nagradne učinke teh snovi, podobno kot pri hrani.

Obsesivna vedenja, ki jih pogosto opazimo pri stanjih, kot je OCD (obsesivno-kompulzivna motnja), bi lahko prav tako bila pod vplivom GLP-1. Učinek hormona na nagradni sistem možganov lahko pomaga zmanjšati kompulzivno potrebo po izvajanju določenih dejanj, kar ponuja novo možnost za zdravljenje.

Trenutno pa so GLP-1 analogi, znani tudi kot glukagonu podobni peptid-1 analogi, razred zdravil, ki se uporabljajo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2. Posnemajo učinke naravno prisotnega hormona, imenovanega GLP-1, ki pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi.

GLP-1 analogi delujejo tako, da spodbujajo izločanje inzulina iz trebušne slinavke, zmanjšujejo proizvodnjo glukagona, upočasnjujejo praznjenje želodca in spodbujajo občutek sitosti. Ti ukrepi pomagajo nadzorovati raven sladkorja v krvi, izboljšati glikemični nadzor in lahko pa vodijo tudi do izgube teže.

Ne glede na to, ali so peptidi proizvedeni s fermentacijo ali sintetičnimi metodami, je nastala zmes običajno zelo kompleksna. Lahko vključuje sorodne peptide, kot so neuspešne sekvence, kar zahteva kromatografsko ločevanje. Zato so visoko-resolucijske rešitve bistvenega pomena za zagotavljanje čistosti končnega izdelka. Phenomenex ponuja širok spekter rešitev za izpolnitev teh potreb.

Več o omenjenih rešitvah si lahko preberete v pripeti brošuri: GLP_1 analogi aplikacije

 

Viri:

Glucagon-Like-Peptide-1 (GLP-1) Analogues Applications Notebook, Phenomenex

The Magic of GLP-1: How It Reduces Cravings and More, Dr. Shatika James DNP, FNP-BC

Rak jajčnikov ostaja najsmrtonosnejši ginekološki rak in peti vodilni vzrok smrti zaradi raka pri ženskah po vsem svetu. Zaradi nespecifičnih simptomov se pogosto diagnosticira v pozni fazi bolezni, kar prinaša petletno stopnjo preživetja pod 30 %. Kljub napredku v zdravljenju ostaja velik izziv pridobljena kemorezistenca, ki zmanjšuje uspešnost terapij.

Tradicionalno so raziskave raka jajčnikov temeljile na 2D celičnih kulturah in živalskih modelih, ki pa ne ponazarjajo v celoti kompleksnosti tumorskega mikrookolja. To je pripeljalo do razvoja 3D celičnih modelov, ki natančneje posnemajo pogoje v živem organizmu. Z gojenjem celic v neadherentnih pogojih omogočajo nastanek uniformnih sferoidov, ki bolje ponazarjajo vedenje človeških tkiv.

Med najsodobnejšimi tehnikami 3D modeliranja avtorji članka izpostavljajo 3D biotisk kot ključno orodje za napredek pri razvoju modelov raka jajčnikov. Ta inovativna metoda omogoča konstrukcijo kompleksnih tkiv s plastenjem biomaterialov, ki so prepojeni z živimi celicami, s čimer nastajajo 3D strukture, ki zelo natančno posnemajo naravno arhitekturo tkiv.

3D biotisk omogoča natančno prilagoditev okolja za celice s pomočjo posebnih biočrnil, kot so GelMA (želatina-metakrilat) in alginat, ki ustvarijo oporno ogrodje za podporo celicam ter jim omogočajo adhezijo, migracijo in proliferacijo.

Med vsemi metodami se je ekstruzijski biotisk izkazal kot zelo učinkovit za modeliranje raka jajčnikov. Združljiv je z različnimi biomateriali in omogoča nadzorovano oblikovanje večceličnih konstruktov, ki vključujejo tako rakave kot stromalne celice. Raziskave so pokazale, da je ekstruzijski biotisk uspešen pri ponazoritvi tumorskih okolij, kjer celice oblikujejo kompleksne strukture in ustvarjajo gradient hranil in kisika, kar je značilno za naravne tumorje. Ta napredni model ne le prispeva k boljšemu razumevanju biologije raka, temveč tudi omogoča bolj zanesljivo testiranje učinkovitosti zdravil v predkliničnih raziskavah.

Razvoj 3D biotiska tako odpira nove priložnosti za natančnejše raziskave raka jajčnikov in lahko pomembno prispeva k napredku pri iskanju personaliziranih terapevtskih pristopov ter izboljšanju uspešnosti zdravljenja v prihodnosti.

Preberite več v Farmacevtskem vestniku.

vir: Farmacevtski vestnik : strokovno glasilo slovenske farmacije = pharmaceutical journal of Slovenia. – ISSN 0014-8229 (Letn. 75, št. 3, julij 2024, str. 230-240),

Varčno in okolju prijazno shranjevanje vzorcev

Pokončni zamrzovalnik VIP ECO pri -86 °C omogoča največjo

kapaciteto za shranjevanje vzorcev. Kombinacija naravnih hladilnih sredstev zmanjšuje porabo energije, zmanjšuje vpliv na okolje in prihrani denar.

Inverterski kompresorji

Medtem ko običajni zamrzovalniki uporabljajo enohitrostne kompresorje, ki delujejo v ciklih vklop-izklop, zamrzovalnik MDF-DU502VH VIP ECO ULT vsebuje inverterske kompresorje, ki lahko delujejo z različnimi hitrostmi za optimizacijo hlajenja glede na zunanje pogoje. V kombinaciji s hladilnimi sredstvi na osnovi ogljikovodikov ti kompresorji zagotavljajo energetsko najučinkovitejše delovanje in zmanjšano oddajanje toplote.

Učinkovito in prilagodljivo shranjevanje vzorcev

Kombinacija vakuumske izolacije VIP PLUS in izboljšane zasnove omare z izoliranimi zunanjimi vrati zagotavlja enakomerno temperaturo, medtem ko tanjše stene povečajo kapaciteto shranjevanja. Različne konfiguracije polic omogočajo številne možnosti shranjevanja. Organizirajte svoje vzorce z uporabo obstoječih regalov za inventar.


Tubice z 2D QR kodami za dolgoročno shranjevanje vzorcev

SAFE® 2D tubice so primerne za uporabo povsod, kjer je ključno varno shranjevanje, transport in zanesljivo sledenje vzorcem na dolgi ali kratki rok v prostorsko varčnem okolju.

Dolgotrajno shranjevanje človeških, živalskih in rastlinskih biomaterialov se verjetno najbolj približa splošnemu pojmu biobančništva. V nasprotju z epidemiološkimi in kliničnimi študijami se ta vrsta shranjevanja običajno uporablja pri raziskovalnih projektih, kjer so raziskovalni cilji ob času odvzema vzorcev še večinoma nedoločeni.

To pogosto pomeni, da so biobanke povezane z inštituti in centri za klinično kemijo ter laboratorijsko medicino velikih bolnišnic in univerzitetnih kliničnih centrov. Biomaterialni vzorci, kot sta kri in urin, ki so bili zbrani za rutinske diagnostične preiskave, so nato shranjeni dolgoročno za raziskovalne namene.

Sistem tubic lahko nadgradite s sistemi za zapiranje in odpiranje tubic, optičnimi čitaci kod, laserji ter ostalo opremo za popolnoma avtomatsko rokovanje z vzorci.

Več o sistemu za shranjevanje LVL technologies si preberite tukaj.

V okviru projekta Colibry predstavljajo Laboratorij za translacijsko medicinsko biokemijo, ki deluje pod okriljem Inštituta za biokemijo in molekularno genetiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Laboratorij vodi prof. dr. Katarina Trebušak Podkrajšek, spec. med. biokem., spec. lab. med. gen.. Ukvarjajo se z raziskavami na področju medicinske biokemije, pri čemer je njihov glavni cilj prenos znanstvenih spoznanj in raziskovalnih dosežkov v klinično prakso. Uporabljajo različne laboratorijske metode, ki jih združujejo s kliničnimi podatki, kar predstavlja temelj translacijskega raziskovanja in personalizirane medicine.

Trenutni raziskovalni fokus je usmerjen v preučevanje bioloških označevalcev razvoja in napredovanja nefropatije pri Fabryjevi bolezni ter ateroskleroze pri hiperholesterolemiji. Posebej pomemben dosežek predstavlja njihov projekt na temo Fabryjeve bolezni, ki je bil izbran za zmagovalni projekt v okviru pobude Colibry.

Fabryjeva bolezen in raziskave laboratorija

Fabryjeva bolezen je redka X-vezana lizosomalna bolezen, ki jo povzroča mutacija v genu GLA. Ta vodi do zmanjšane ali odsotne aktivnosti encima α-galaktozidaze, kar povzroča kopičenje globotriaozilceramida (Gb3) v lizosomih. To kopičenje povzroči poškodbe različnih organov, kar se klinično kaže kot nefropatija, kardiomiopatija, srčno-žilna obolenja in druge težave. Zgodnje odkrivanje bolezni in njenih zapletov ter ustrezno ukrepanje sta ključnega pomena za učinkovito zdravljenje, ki lahko prepreči razvoj ireverzibilnih in življenje ogrožajočih stanj.

Nefropatija je ena izmed glavnih posledic Fabryjeve bolezni, a njen klinični potek je lahko zelo različen – celo pri članih iste družine. Predvidevajo, da na razvoj in napredovanje nefropatije vplivajo številni dodatni biokemični, genetski in epigenetski dejavniki. Trenutno razpoložljivi biološki označevalci omogočajo prepoznavanje le napredovalih stopenj ledvične okvare. Njihov cilj je identificirati biološke označevalce zgodnjih faz nefropatije, kar bi omogočilo hitrejšo diagnostiko in učinkovitejše zdravljenje.

 

Dosežki in načrti v okviru projekta

V preliminarni študiji so analizirali vzorce šestih bolnikov s Fabryjevo nefropatijo in šestih zdravih kontrolnih preiskovancev. Ta delna analiza je pokazala, da so diferencialno izraženi geni povezani z imunskimi procesi, kar predstavlja ključno izhodišče za nadaljnje raziskave.

Načrtujejo razširitev študije na celotno kohorto bolnikov in kontrolnih preiskovancev. Z uporabo sekvenciranja naslednje generacije bodo longitudinalno ovrednotili profile mRNA, kar bo omogočilo prepoznavanje biološko pomembnih poti, povezanih z razvojem in napredovanjem nefropatije. To delo nadgrajuje njihove pretekle raziskave, v katerih so že identificirali določene vrste mikroRNA z diferencialnim izražanjem pri bolnikih z različnimi stopnjami Fabryjeve nefropatije.

Cilj raziskav je osvetliti povezave med mikroRNA in mRNA, ki jih te uravnavajo, ter tako pridobiti boljši vpogled v molekularne mehanizme, ki vplivajo na razvoj in napredovanje bolezni. Ta spoznanja bodo pomembno prispevala k izboljšanju diagnostike in zdravljenja bolnikov s Fabryjevo boleznijo.

 

Zahvaljujemo se mladi raziskovalki Niki Breznik, ki nam je pomagala pripraviti vsebino.