3D Biotisk kot inovativna metoda za modeliranje raka jajčnikov

BIO-X6

Rak jajčnikov ostaja najsmrtonosnejši ginekološki rak in peti vodilni vzrok smrti zaradi raka pri ženskah po vsem svetu. Zaradi nespecifičnih simptomov se pogosto diagnosticira v pozni fazi bolezni, kar prinaša petletno stopnjo preživetja pod 30 %. Kljub napredku v zdravljenju ostaja velik izziv pridobljena kemorezistenca, ki zmanjšuje uspešnost terapij.

Tradicionalno so raziskave raka jajčnikov temeljile na 2D celičnih kulturah in živalskih modelih, ki pa ne ponazarjajo v celoti kompleksnosti tumorskega mikrookolja. To je pripeljalo do razvoja 3D celičnih modelov, ki natančneje posnemajo pogoje v živem organizmu. Z gojenjem celic v neadherentnih pogojih omogočajo nastanek uniformnih sferoidov, ki bolje ponazarjajo vedenje človeških tkiv.

Med najsodobnejšimi tehnikami 3D modeliranja avtorji članka izpostavljajo 3D biotisk kot ključno orodje za napredek pri razvoju modelov raka jajčnikov. Ta inovativna metoda omogoča konstrukcijo kompleksnih tkiv s plastenjem biomaterialov, ki so prepojeni z živimi celicami, s čimer nastajajo 3D strukture, ki zelo natančno posnemajo naravno arhitekturo tkiv.

3D biotisk omogoča natančno prilagoditev okolja za celice s pomočjo posebnih biočrnil, kot so GelMA (želatina-metakrilat) in alginat, ki ustvarijo oporno ogrodje za podporo celicam ter jim omogočajo adhezijo, migracijo in proliferacijo.

Med vsemi metodami se je ekstruzijski biotisk izkazal kot zelo učinkovit za modeliranje raka jajčnikov. Združljiv je z različnimi biomateriali in omogoča nadzorovano oblikovanje večceličnih konstruktov, ki vključujejo tako rakave kot stromalne celice. Raziskave so pokazale, da je ekstruzijski biotisk uspešen pri ponazoritvi tumorskih okolij, kjer celice oblikujejo kompleksne strukture in ustvarjajo gradient hranil in kisika, kar je značilno za naravne tumorje. Ta napredni model ne le prispeva k boljšemu razumevanju biologije raka, temveč tudi omogoča bolj zanesljivo testiranje učinkovitosti zdravil v predkliničnih raziskavah.

Razvoj 3D biotiska tako odpira nove priložnosti za natančnejše raziskave raka jajčnikov in lahko pomembno prispeva k napredku pri iskanju personaliziranih terapevtskih pristopov ter izboljšanju uspešnosti zdravljenja v prihodnosti.

Preberite več v Farmacevtskem vestniku.

vir: Farmacevtski vestnik : strokovno glasilo slovenske farmacije = pharmaceutical journal of Slovenia. – ISSN 0014-8229 (Letn. 75, št. 3, julij 2024, str. 230-240),