V okviru projekta Colibry predstavljajo Laboratorij za translacijsko medicinsko biokemijo, ki deluje pod okriljem Inštituta za biokemijo in molekularno genetiko Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Laboratorij vodi prof. dr. Katarina Trebušak Podkrajšek, spec. med. biokem., spec. lab. med. gen.. Ukvarjajo se z raziskavami na področju medicinske biokemije, pri čemer je njihov glavni cilj prenos znanstvenih spoznanj in raziskovalnih dosežkov v klinično prakso. Uporabljajo različne laboratorijske metode, ki jih združujejo s kliničnimi podatki, kar predstavlja temelj translacijskega raziskovanja in personalizirane medicine.
Trenutni raziskovalni fokus je usmerjen v preučevanje bioloških označevalcev razvoja in napredovanja nefropatije pri Fabryjevi bolezni ter ateroskleroze pri hiperholesterolemiji. Posebej pomemben dosežek predstavlja njihov projekt na temo Fabryjeve bolezni, ki je bil izbran za zmagovalni projekt v okviru pobude Colibry.
Fabryjeva bolezen in raziskave laboratorija
Fabryjeva bolezen je redka X-vezana lizosomalna bolezen, ki jo povzroča mutacija v genu GLA. Ta vodi do zmanjšane ali odsotne aktivnosti encima α-galaktozidaze, kar povzroča kopičenje globotriaozilceramida (Gb3) v lizosomih. To kopičenje povzroči poškodbe različnih organov, kar se klinično kaže kot nefropatija, kardiomiopatija, srčno-žilna obolenja in druge težave. Zgodnje odkrivanje bolezni in njenih zapletov ter ustrezno ukrepanje sta ključnega pomena za učinkovito zdravljenje, ki lahko prepreči razvoj ireverzibilnih in življenje ogrožajočih stanj.
Nefropatija je ena izmed glavnih posledic Fabryjeve bolezni, a njen klinični potek je lahko zelo različen – celo pri članih iste družine. Predvidevajo, da na razvoj in napredovanje nefropatije vplivajo številni dodatni biokemični, genetski in epigenetski dejavniki. Trenutno razpoložljivi biološki označevalci omogočajo prepoznavanje le napredovalih stopenj ledvične okvare. Njihov cilj je identificirati biološke označevalce zgodnjih faz nefropatije, kar bi omogočilo hitrejšo diagnostiko in učinkovitejše zdravljenje.
Dosežki in načrti v okviru projekta
V preliminarni študiji so analizirali vzorce šestih bolnikov s Fabryjevo nefropatijo in šestih zdravih kontrolnih preiskovancev. Ta delna analiza je pokazala, da so diferencialno izraženi geni povezani z imunskimi procesi, kar predstavlja ključno izhodišče za nadaljnje raziskave.
Načrtujejo razširitev študije na celotno kohorto bolnikov in kontrolnih preiskovancev. Z uporabo sekvenciranja naslednje generacije bodo longitudinalno ovrednotili profile mRNA, kar bo omogočilo prepoznavanje biološko pomembnih poti, povezanih z razvojem in napredovanjem nefropatije. To delo nadgrajuje njihove pretekle raziskave, v katerih so že identificirali določene vrste mikroRNA z diferencialnim izražanjem pri bolnikih z različnimi stopnjami Fabryjeve nefropatije.
Cilj raziskav je osvetliti povezave med mikroRNA in mRNA, ki jih te uravnavajo, ter tako pridobiti boljši vpogled v molekularne mehanizme, ki vplivajo na razvoj in napredovanje bolezni. Ta spoznanja bodo pomembno prispevala k izboljšanju diagnostike in zdravljenja bolnikov s Fabryjevo boleznijo.
Zahvaljujemo se mladi raziskovalki Niki Breznik, ki nam je pomagala pripraviti vsebino.